Aktuális
- DE KIK AZOK A LÖFFLER FIVÉREK? VÁROSI SÉTA
- A ZSINAGÓGÁK ÉLETE – Kőnig Tamás építész előadásával egybekötött nyílt délután a Teleki Téri Imaházban
- MIT KERESÜNK ITT? – Alternatív oktatás és kutatás a zsidó negyedben
1. DE KIK AZOK A LÖFFLER FIVÉREK? VÁROSI SÉTA
2016.04.24, 10h
A séta az időjárás miatt 2016. 05. 08-án kerül megtartásra!
Löffler (Samu) Sándor és Löffler Béla a századforduló és a korai modernizmus időszakában alkotó építész testvérpár. Számos alkotásukkal járultak hozzá Budapest kultúrtörténetéhez és máig meghatározó városképéhez, ennek ellenére épületeikről és személyes életútjukról is keveset tudunk. A VII. és VIII. kerületet átszelő sétán ezen szeretnénk változtatni. Találkozunk a Síp utca 17. szám előtt!
A sétát Tolnai-Pálóczy Enikő (művészettörténész) és Lelkes Szilvia (Gláser Jakab Emlékalapítvány) vezeti. A séta időtartama 2,5-3 óra. Találkozópont: 7. kerület, Síp u. 17.
A séta regisztrációhoz kötött! >> Itt tudsz regisztrálni! <<
Esemény a negyed 7 negyed 8 fesztivál honlapján
2. A ZSINAGÓGÁK ÉLETE – Kőnig Tamás építész előadásával egybekötött nyílt délután a Teleki Téri Imaházban
A zsinagógák élete: Milyen zsinagógák keletkeztek, hogyan hat az életükre az idő, hogyan éltethetők tovább? – Kőnig Tamás építész előadásával egybekötött nyílt délután az ország utolsó, háború előtti orthodox lakászsinagógájában, a Teleki Téri Imaházban. Az előadás kezdete: 15 óra.
Az egyes házak életében a hosszabb fennmaradás nemcsak a magától értetődően elkülönülő „épülő”, „megépült” és „leépülő” időszakok megjelenését hozza. Az aktuális korral, használója elvárásaival és lehetőségeivel változó igények, időnként egészen más szerepek, funkciók jelennek meg. A ház – miközben eredetileg az állandóságnak és a kiinduláskori alapelvárásoknak épül, folyamatosan módosul is, változni kénytelen. Ilyen egy zsidó szakrális épület élete is. Ezek után természetes, hogy a zsinagógaépület – a használó emberrel, az emberi igényekkel és az anyagok adta lehetőségekkel együtt – változik. Az időben esetlegesen megváltozott funkciójával átalakult életet él, és ami a lényeg: tovább él. És így talán az ember is tovább élhet.
Az esemény oldala a negyed7negyed8 fesztivál oldalán
3. Mit keresünk itt? – Alternatív oktatás és kutatás a zsidó negyedben
Időutazó konferenia
Mit keresünk mi itt? – Alternatív oktatás és kutatás a zsidó negyedben – Szakmai napok a MAROM Egyesület szervezésében
Mit tanít, miért értékes a pesti történelmi zsidó negyed? Milyen eszközöket, felületeket használnak a zsidó negyedben létrejövő alternatív oktatási projektek, városi séták mondanivalójuk szemléltetésére és mitől innovatívak? Hogyan reflektálnak a történelem és emlékezet, dokumentum és fikció, művészet és tudomány viszonyára? Mennyiben tekinthetőek a zsidó negyedben zajló alternatív oktatási projektek a ellenemlékezet megnyilvánulásainak? Hogyan viszonyul egymáshoz a városi tér, az emlékezet és a történelmi tudat és hogyan lehet ezt egy oktatási projekt nyelvére lefordítani? Értelmezhető-e a városi tér alternatív történelemkönyvként? Mi a művészet szerepe a történelmi szemlélet (és képzelet) kialakításában? Ezekre és ehhez kapcsolódó kérdésekre keressük a választ közösen a kétnapos szakmai program során.
Az esemény oldala a negyed7negyed8 fesztivál oldalán
A mindig legaktuálisabb tartalmakért látogass meg a Facebook-on:
Támogatóink:
Támogasson minket!